Praca dość niebezpieczna – statystyki wypadków przy pracy

W tym wpisie skupię się na roku 2017, gdyż to ostatni pełny rok, za który Główny Urząd Statystyczny opublikował dane. Liczby te mówią nam sporo o bezpieczeństwie pracy w Polsce oraz pozwalają na analizę przyczyn i zagrożeń w miejscach pracy. Dodać należy, że informacje te nie zawierają danych z gospodarstw indywidualnych w rolnictwie.

Zacznijmy od ogólnych liczb i od razu powiedzmy o tych najtragiczniejszych zdarzeniach, czyli wypadkach śmiertelnych – w 2017 roku było ich w sumie 270. Biorąc pod uwagę, że dni pracujących było 250, możemy powiedzieć, że średnio codziennie ginie jedna osoba. Oczywiście to sporo uproszczenie. Do tego należy dodać 671 osób, które zostały ciężko ranne. Łączna liczba wypadków to 87830, w których poszkodowanych zostało 88330 osób. Wskaźnik wypadkowości w Polsce wynosi 6,8 (liczba wypadków na 1000 pracujących).

Jedną z najbardziej zauważalnych rzeczy w tym zestawieniu to staż pracy. Prawie połowa (48,8%) wypadków dotyczyła pracowników, których staż pracy nie przekraczał 3 lat, natomiast w wypadkach śmiertelnych osoby z takim stażem stanowiły 57,8%, w tym 40,4% osoby ze stażem do roku pracy.

Ponad 35% wypa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *